Jak vybrat „své“ písmo

17. 9. 2021 | Blog

Aby náš obsah na čtenáře zapůsobil, musí mít logickou strukturu a přitažlivý vzhled. Dodržením jednotného vizuálního stylu zvyšujeme pravděpodobnost, že si nás potenciální zákazník zapamatuje. Proto je důležité, nepoužívat pro každý výstup jiné písmo, ale ujasnit si, které fonty nám udělají nejlepší službu.

Vyhraďte si chvilku a pověnujte se volbě jednoho nadpisového, jednoho textového a maximálně ještě jednoho ozdobného (vím, že je zbožňujete!). 🙂

JAK NA PÍSMO
Písmo musí být vždy dobře čitelné, pro naše prostředí je navíc nezbytná diakritika (pozor, ne všechna písma obsahují všechny potřebné znaky).
Můj tajný tip: když nevíte, zda písmo obsahuje opravdu všechny české znaky, vyzkoušejte písmeno ď.

Na papíře se zejména v delších útvarech lépe čtou písma patková (serifová).
Naproti tomu na webu používáme písmo bezpatkové (Roboto, Open Sans, Mulish). Hůře čitelné, zdobné fonty jsou vyhrazeny některým titulkům nebo efektním vsuvkám.
Dobré čitelnosti na webu dosahujeme také dostatečnou velikostí (text 14–16 px) a vzdušnějším řádkováním (např. 1,6 em). Text na webu přizpůsobujeme rychlosti čtení (nebo spíš skenování). Dělíme ho na menší bloky, používáme nadpisy i podnadpisy, zvýrazňujeme klíčová slovní spojení.

CHARAKTER PÍSMA
Úplně jednoduchá základní pravidla: Pro elegantní a luxusní styl se obecně doporučuje patkové písmo s vysokým kontrastem mezi vertikálními a horizontálními tahy. Moderního vyznění lépe dosahujeme písmy bezpatkovými, monolineárními (jednotná šířka tahu). Pravidla jsou od toho, aby se porušovala a designéři to obvykle dobře zvládají. Pro DYI identitu ale doporučuji hlavně jednoduchost. 

 

Hledejte dobře čitelné písmo s českou diakritikou.

NAJDĚTE SVÉ PÍSMO
Základní písma obvykle hledám na Google Fonts Výhoda: Jsou zdarma a dobře se používají i na webu. Nevýhoda: může je mít každý a tak když se chcete odlišit, nemusí to stačit.
Licencovaná písma kupuji nejraději přímo od mých ověřených a oblíbených českých typografů (Suitcase Type Foundry, Typetogether aj.) nebo hledám na MyFonts.

JAK PÍSMA KOMBINOVAT?
Vytvořit pěknou kombinaci nadpisového a textového písma není úplně jednoduché. Nejbezpečnější cestou je zvolit font, který zahrnuje patkovou i bezpatkovou variantu (např. Source Sans a Source Serif). V tom případě je zaručeno, že k sobě jednotlivé řezy dobře sednou. Pokud si chceme trochu pohrát, je dobré volit písma s podobným rysem (např. kulaté – Poppins pro nadpis a Raleway pro text). A nebo naopak v určitém protikladu – ke kulatému Raleway zkuste třeba zúžený Oswald.
TIP: Když se vám nějaké písmo hodně líbí a chcete k němu najít parťáka, z do dejte do Googlu Font pairing a název vašeho písma, uvidíte kouzlo.

________________

Mimochodem věděli jste, že Google písma od typografů kupuje? Nejen o tom jsem si povídala v podcastu s autorkou fontu Signika a Yrsa/Rasa Annou Giedrys v tandemu s fotografem Tomášem Dittrichem, který zase prozradil něco o tvorbě vizuálního stylu ve fotografiích.
Poslechnout si ho můžete tady